ВІТАМИНІЗОВАНІ ЧАЇ, ДЖЕМИ, КАКАО, МЕД ТА ЗГУЩЕНКА В САШЕ

Роль калію в організмі. Гіпокаліємія.

Опубліковано: 24.07.2021 Час читання: 522

Порушення концентрації калію дуже поширені в Сучасний суспільстві: за статистикою кожна п'ята людина при госпіталізації має недостатній рівень цього найважливішого мінералу. Ця стаття важлива для всіх, особливо для фізично активних осіб, спортсменів, так як інтенсивні навантаження часто призводять до низького рівня калію. Симптоми цього стану важливо знати і вміти виявити у себе.

Низький рівень калію, гіпокаліємія, завжди буде супроводжуватися слабкістю, так як пошкоджені процеси на клітинному рівні.

Калій - це один з основних мінералів людського організму, 98% калію знаходяться внутрішньоклітинно, і тільки 2% - поза клітинами, в межтканевой середовищі і в крові. Саме до порушення концентрації цієї невеликої кількості позаклітинного калію дуже чутливий організм, особливо серце, м'язи і нервова система.

Калій важливий для підтримки таких життєвих функцій:

-мишечние скорочення;

-нормальна робота серця: повноцінні скорочення і правильний ритм, хороша регуляція артеріального тиску.

-хороша робота вищих нервових центрів і периферичних нервів.

Калійний гомеостаз регулюють нирки, виділяючи зайвий калій разом з сечею.

Нормальна концентрація калію крові: 3,5-5,0 ммоль / л. Конценраций калію менше 3,5 ммоль / л називається гипокалиемией, вона викликає відповідні симптоми і вимагає корекції.

Особливу групу ризику по розвитку гіпокаліємії складають люди з нервовою анорексією або просто прихильники жорстких низькокалорійних дієт, а також люди, які страждають на алкоголізм, СНІД.

Які ж причини низького рівня калію?

До цього можуть приводити різні стани.

Найбільш поширені причини - це:

використання сечогінних препаратів і чаїв, діарея, постійне зловживання проносними.

Іншими причинами, що призводять до втрати калію, є:

-втрати калію через нирки: гостра ниркова недостатність і в деяких випадках хронічна ниркова недостатність, гіпомагніємія, лейкемія, синдром Кушинга та інші захворювання надниркових залоз;

-втрати калію через шлунково-кишковий тракт: блювання, зловживання проносними, діарея, після операції накладення ілеостоми;

-вплив медікаметов: в першу чергу діуретики, бронходілятатори (бета-агоністи: сальбутамол і йому подібні), стероїди, теофілін, аміноглікозидні антибіотики;

-порушення співвідношення внутрішньоклітинного і позаклітинного калію (надлишкове надходження калію всередину клітини): використання інсулінів, алкалоз;

-порушення харчування: анорексія, булімія, алкоголізм;

-ізнуряющіе поти при хронічних захворюваннях.

Також істотно впливають погодні особливості місцевості, в якій проживає людина - чим вище температура навколишнього середовища, тим інтенсивніше людина пітніє, і потреба в калії відповідно зростає.

Симптоми гіпокаліємія важливо добре знати і зуміти запідозрити цей стан, не дивлячись на те, що часто вони нагадують зовсім інші діагнози.

Найчастіше ці симптоми досить м'які і не становлять загрози для здоров'я. Тривалий час вплив низького калію можна насилу помітити, навіть у себе. Може бути кілька симптомів одночасно, з боку шлунково-кишкового тракту, нирок, м'язової та нервової системи.

Симптоми гіпокаліємії:

-слабкість, стомлюваність, судоми рук і ніг, стан іноді настільки виражена, що неможливо поворухнути кінцівкою через сильну слабкість;

-дрожь і оніміння;

-тошнота і блювота;

-сильний метеоризм;

-сердцебіенія;

-виділення великої кількості сечі і / або постійна спрага;

-обморочние стану, низький артеріальний тиск;

-зміни психіки: депресія, психоз, марення, сплутаність свідомості.

Найчастіше, класичний пацієнт з низьким калієм приходить зі скаргами на виражену слабкість, серцебиття, м'язові судоми, приймає сечогінні засоби в тому чи іншому вигляді.

Аналіз крові на електроліти та ЕКГ - це основні методи дослідження, за допомогою яких точно встановлюється наявність гіпокаліємії. У деяких випадках причини стану залишаються невідомими, пацієнти проходять додаткові дослідження, щоб виключити захворювання нирок, синдром Кушинга, порушення метаболізму кальцію, натрію.

Якщо гіпокаліємія була виявлена, слід уникати значних фізичних навантажень, так як калій потрібно для роботи м'язів (слабкість буде тільки посилюватися) і відбувається його істотна втрата з потом. Необхідно уникати використання звичних засобів від запору і діуретиків на період відновлення рівня калію, цей момент краще обговорити з лікарем.

Медикаментозне лікування гіпокаліємії.

Лікування повинно бути виправдане клінічно і лабораторно і включає в себе замісну терапію калієм. Це може проводиться в амбулаторних умовах, крім важких випадків гіпокаліємії, коли необхідно підключати кардіомоніторинг.

При концентрації калію в крові від 2,5 до 3,5 ммоль / л (легке і помірне зниження калію) терапія полягає в прийомі препаратів калію в таблетках (аспаркам, панангін). Це зручно для пацієнта, так як безпечно, недорого і легко. але препарати калію досить «важкі» для шлунка, і дуже часто можуть викликати дискомфорт у шлунку, біль, блювоту. Призначається дієта, що включає продукти, багаті калієм.

При концентрації калію менше 2.5 ммоль / л, пацієнт повинен перебувати в стаціонарі і отримувати калій в крапельницях. Така терапія дуже відповідальна, тому що повинна обережно проводитися через можливі серцевих порушень.

Високі концентрації калію можуть виникати при вживанні таких широко поширених препаратів як інгібітори АПФ (гіпотензивні препарати: енал, раміприл, фозиноприл та інші), калій сечогінних засобів (верошпирон, триамтерен, ін).

Якщо гіпокаліємія виникла, але людина не може не брати діуретики через супутні проблем зі здоров'ям, лікар найчастіше замінює попереднє сечогінний на калийсберегающий діуретик, який не є небезпечним в плані розвитку гіпокаліємії.

Симптоми легкої гіпокаліємії при правильній корекції повинні повністю зникнути за 2-3 дня. Найчастіше це займає набагато менше часу.

Пацієнти повинні включити деякі багаті калієм продукти в свій щоденний раціон. Ці продукти необхідні в профілактичних цілях тим людям, які схильні до зниження концентрації калію (всі фізично активні люди, спортсмени).

Добова потреба калію для здорової дорослої людини - 2 грама в добу; під час вагітності потреба в калії зростає. Дитині потрібно від 15 до 30 мг / кг / добу. Недолік калію особливо часто проявляється навесні, а восени частота гіпокаліємії істотно зменшується, так як його концентрація збільшується в порівнянні з весною практично вдвічі.

Продукти, багаті калієм:

-банани;

-сухофрукти;

-звичайний картопля;

-помідори;

-темно-зелені овочі;

-орехі;

-з м'ясних продуктів: особливо цінна печінку;

-апельсіни;

-персікі.

Найбагатшими калієм продуктами вважаються: петрушка, сто грам петрушки містять 1 грам (1000 мг) калію. Близько до неї варто родзинки (860 мг) і шпинат (774 мг), бобові також дуже цінні в цьому відношенні (горох - 731 мг) і волоські горіхи (664 мг). Потрібно згадати і картопля, в ста грамах якого міститься 570 мг калію. Але цінний печена картопля, так як при смаженні і варінні руйнується безліч корисних речовин, в тому числі і калій.

Продукти харчування, що містять калій в концентрації від 300 до 400 мг на 100 грамів продукту: білі гриби (468 мг), слідом за ними йдуть мед, гречана крупа і капуста кольрабі, персики і вівсянка, банани і абрикоси. У всіх перерахованих продуктах калій міститься в концентрації нижче 500 мг%.

Символічно багаті калієм продукти, вміст калію в яких нижче 300 мг%, але вище 100 мг%: багато овочів (буряк, редис, ріпа, морква), фрукти, виноград, цитрусові, яйця, баштанні культури, молочні продукти і т.д.

Як бачимо, продукти харчування, багаті калієм, присутні на нашому столі щодня, вони звичні і легкодоступні. Навіть коли людина спеціально не замислюється про факт наявності в раціоні цього мінералу, при повноцінному харчуванні він отримує необхідні 1-2 грами калію на добу. Спеціально вибірково вживати багаті калієм продукти не має сенсу, крім тих випадків, коли вже є гіпокаліємія або є ризик її виникнення.

В кінці слід сказати, що гіпокаліємія добре піддається лікуванню, і після корекції рівня калію небезпеки для організму немає. Причину, яка призвела до цього стану необхідно все ж чітко встановити, інакше це стан може повторитися знову.

Важливо споживати калію стільки ж, скільки людина звично досолюють свою їжу, так як калій і натрій кухонної солі знаходяться в конкурентних відносинах, і чим більше солі надходить в організм, тим більше калію втрачається. Оптимальне співвідношення калій / натрій: 1: 2.

Стрижевська Олександра


Коментарі

Написати коментар