ВІТАМИНІЗОВАНІ ЧАЇ, ДЖЕМИ, КАКАО, МЕД ТА ЗГУЩЕНКА В САШЕ

Методи контролю гіпертонії без медикаментів. Дієта Інституту Проблем Серця, США.

Опубліковано: 23.07.2021 Час читання: 483

Згідно з даними Американської асоціації кардіологів, одна третина американців страждає на гіпертонічну хворобу. Ця статистика мало чим відрізняється від ситуації в країнах СНД. Прийнято вважати, що основною причиною підвищеного кров'яного тиску в США є зайва вага, тим часом наші країни мають схожі цифри по артеріальній гіпертензії через стреси в житті, невпевненості в завтрашньому дні.

Згідно з цими ж дослідженнями, одна третина хворих на гіпертонію не знають про те, що у них підвищений артеріальний тиск протягом багатьох років, так як в їх випадку гіпертонія має безсимптомний перебіг, що далеко не рідкість.

За стадіями розвитку захворювання, прийняті наступні критерії в оцінці артеріального тиску:

  • Оптимальне артеріальний тиск: не вище, ніж 120/80 мм рт.ст.
  • Висока нормальний тиск: систолічний (верхнє) між 120 і 139 і діастолічний (нижній) між 80 і 89 мм рт.ст.
  • Гіпертензія легкого ступеня: систолічний тиск 140-159 мм рт.ст. і діастолічний між 90 і 99 мм рт.ст.
  • Гіпертензія середнього ступеня: діагностується при цифрах систолічного тиску від 160 до 179 мм рт.ст., діастолічного: від 100 і вище.
  • Важка гіпертезія, що вимагає негайного початку медикаментозного лікування цього стану: при систолічному тиску 180 мм рт.ст. і вище.

На ранніх стадіях, гіпертонія зазвичай не викликає ніяких симптомів.

Симптоми, асоційовані з гіпертонією, включають:

  • Запаморочення;
  • Головний біль давить характеру;
  • Носові кровотечі;
  • Пятна, мушки перед очима.

Причини гіпертонії.

Як правило, лікарі не називають ні однієї єдиної, основна причина гіпертонічної хвороби, а посилаються на цілу сукупність факторів ризику, які в житті зустрічаються в тісному взаємозв'язку один з одним. У цю комбінацію чинників ризику розвитку гіпертонічної хвороби входить надлишкову вагу або ожиріння, гіподинамія, куріння, надмірне споживання солі разом з недостатністю калію в щоденному раціоні, емоційні стреси, вживання алкоголю. Ці фактори відносяться до «модифікується», тобто в силах кожної людини їх усунути або зменшити в життя. До «немодифікованим» факторів ризику відносяться вік і обтяжений сімейний анамнез по серцево-судинним заболеніям. Таким чином, людям з віком, особливо якщо в сім'ї серед близьких родичів є хвороби серця, треба особливо контролювати вище згадані «модифікуються» фактори ризику.

Вторинні артеріальну гіпертензію, коли підвищений тиск - всього лише один із симптомів основного захворювання, викликають хвороби нирок, захворювання щитовидної залози і надниркових залоз, використання протизаплідних засобів, деякі фітопрепарати для підвищення загального життєвого тонусу (лимонник).

Дієта і дієтичні добавки в лікуванні підвищеного артеріального тиску

Перед тим, як призначати гіпотензивні препарати, лікуючий лікар зазвичай дає пацієнтові час (3-6 місяців) на те, щоб той спробував нормалізувати тиск немедикаментозними методами, такими як зміна способу життя, харчування, відмовою від шкідливих звичок. Якщо протягом цього терміну не відбувається нормалізації показників артеріального тиску, пацієнтам призначають медикаменти, які, як правило, приймаються довічно, лише з корекцією схеми лікування час від часу.

Кофермент Q10 (CoQ10)

Є дані про те, що застосування CoQ10 допомагає знижувати рівень артеріального тиску. Так, 12-тижневе подвійне сліпе плацебо-контрольоване дослідження з 83 пацієнтам, які щодня приймали по 60 мг CoQ10 2 рази, показало зниження рівня тиску в тій групі, яка вживала CoQ10.

Інша випробування, яке проводилося в Австралійському Університеті на пацієнтах з цукровим діабетом 2ого типу і артеріальною гіпертензією, вивчало ефекти від комбінації фенофібрату (антіхолістерінеміческого кошти) і 200 мг CoQ10. Результати показали, що спостерігалося статистично достовірне зниження систолічного і діастолічного тиску, а також рівня глікозильованого гемоглобіну (маркера ефективності компенсації цукрового діабету).

часник

У мета-аналізі семи плацебо - контрольованих клінічних випробувань часниковий харчових добавок три випробування показали істотне зниження систолічного артеріального тиску, зроблені висновки про те, що часникові порошкові добавки можуть бути корисні для пацієнтів з гіпертонією легкого ступеня тяжкості.

Подібний терапевтичний ефект пов'язують з антиагрегантнимивластивостями алкалоїдів часнику, завдяки чому часник має аспіріноподобних ефектом: «розріджує» кров, запобігаючи тромбоутворення. Через такого важливого ефекту, часникові добавки слід приймати тільки після схвалення з боку лікаря, так як вони можуть значно посилювати ефекти таких поширених препаратів, як трентал, варфарин, аспірин, вітамін Е, гінгко білоба.

У зв'язку з цим, як правило, рекомендують не вживати добавки часнику за тижнівелю до і після будь-якого оперативного втручання.

глід

Настоянка цієї рослини вважається традиційним засобом при підвищеному артеріальному тиску.

На території Великобританії проводилося клінічне випробування ефективності настоянки глоду на 79 пацієнтах, що страждають на цукровий діабет 2ого типу і гіпертонією. При цьому в основній групі пацієнти приймали по 1200 мг препарату глоду щодня. Через 16 тижнів оцінили результати: було відзначено істотне зниження тиску в основній групі, і це при тому, що крім препарату глоду учасники не приймали більше ніяких інших препаратів.

Фолієва кислота

Фолієва кислота необхідна в організмі для всіх процесів ділення клітин. Особливо інтенсивно ці процеси протікають в кістковому мозку при утворенні клітин крові, еритроцитів зокрема. Вчені вважають, що фолієва кислота може надавати позитивний вплив на артеріальний тиск завдяки зниженню рівня гомоцистеїну.

Між іншим, фолієва кислота руйнується компонентами вдихуваного сигаретного диму, і всі курці страждають від дефіциту цієї речовини. Тому логічно, що прийом фолієвої кислоти серед курців знижував рівень артеріального тиску.

Загалом, проблема нестачі фолату у курців є дуже цікавою і досліджуваної темою в медицині сьогодні.

Дієта Інституту Проблем Серця, США

Нижче буде приведена офіційна дієта, рекомендована населенню Сполучених Штатів Інститутом Проблем Серця.

Харчові звички і їх корекція - це дуже важливий крок для контролю тиску, адже те, що ми їмо, відноситься до модифікується факторів ризику, а значить, цілком під нашим контролем привести до ладу цю сторону нашого життя.

Дієта «DASH» робить упор на фрукти та овочі, знежирені молочні продукти, бобові і горіхи. Сіль рекомендовано вживати в кількості не більше 3 грам за день (мається на увазі та сіль, яку ми додаємо до страви, а не що є в продуктах харчування).

Мета цієї дієти - за 2 тижні домогтися зниження цифр артеріального тиску.

Рекомендації для щоденного харчування:

-побільше вживати зернових;

  • 4-5 порцій овочів щодня;
  • 4-5 порцій фруктів щодня;
  • 2-3 знежирених молочних продукту;
  • до 2-ох страв з м'яса, риби або птиці;
  • 4-5 порцій горіхів, насіння, бобових протягом тижня;

конфети вживати не частіше 5 разів на тиждень;

Як варіант енергійної профілактики і боротьби з підвищеним тиском, рекомендують обмежити поварену сіль 1500 мг в день: це приблизно близько 2/3 чайної ложки солі.

Що стосується дефіциту калію і магнію в щоденному раціоні, то мета-аналізи випробувань ефективності цих компонентів показали статистично незначне зниження артеріального тиску, але вони збільшили ефективність контролю тиску серед пацієнтів, які приймали калій і магній в комбінації з іншими антигіпертензивними засобами.

Таким чином, самостійної ефективності ні препаратів калію, ні препаратів магнію, виявлено не було.

Робота зі своїм тілом

Існує безліч методик і тілесних практик, які допомагають краще володіти собою, контролювати свої емоції, гармонізувати роботу підкіркових центрів центральної нервової системи. Завдяки цьому такі напрямки, як аутогенне тренування дуже популярні в усьому світі як додатковий метод корекції підвищеного артеріального тиску.

Аутогенне треніровка- - техніка, яка використовується для боротьби зі стресом і для контролю емоцій. Вона складається з серії сесій, під час яких люди вчаться керувати диханням, артеріальним тиском, частотою пульсу, температурою тіла і іншими автономними процесами в організмі.

На сесіях вивчаються шість вправ. Кожне виконується в певній позі (наприклад, відкинувшись на стільці), тренується концентрація, уяву, словесні команди і потрібний тілесний відповідь на них. Кожна вправа виконується до тих пір, поки учасник не доб'ється в ньому стійкого результату, під контролем вчителя. Слід знати, що практика аутогенним тренування вимагає регулярності в заняттях нею, інакше ефективність буде менше.

Біологічний зворотний зв'язок (метод Шаліфа) - техніка, спрямована на набуття контролю над несвідомими процесами в організмі, такими як температура тіла, частота пульсу, тиск, мимовільне м'язове напруження.

Цей психотерапевтичний метод показав свою ефективність при корекції таких проблем як мігрені, головні болі напруги, хронічний больовий синдром, нетримання сечі, гіпертонія.

Йога є давнім мистецтвом і має величезний потенціал і для вирішення проблем з тілом, і для духовного зростання. Є спостереження, що свідчать про те, що під керівництвом справжнього, грамотного вчителя, можна вирішити багато проблем зі здоров'ям, включаючи гіпертонію, особливо на початковій стадії.

Аеробне навантаження. Фізичні вправи в аеробному режимі є важливим моментом в запобіганні гіпертонії і боротьби з її початковими проявами. Були проведені великомасштабні дослідження в цій області, які довели важливістьь помірною адекватного навантаження на тисячах пацієнтів з підвищеним тиском. При підвищеному тиску рекомендовано плавання, велосипед, біг підтюпцем, ходьба по пересіченій місцевості.

Аюрведическая медицина, традиційна медицина Індії, підходить до лікування гіпертонії, як і будь-який інший хвороби, виходячи з того, до якого конституціональному типу відноситься кожен. Це залежить від того, який вид енергії, або доша, вийшла з рівноваги.

Так, людина з високим тиском питта-типу, можливо, легко червоніє, обличчя й очі налиті часто кров'ю, він страждає від головних болів після надмірної стимуляції кави, алкоголем, які він любить, часто бувають носові кровотечі. Це дратівливий, збуджується, м'язовий тип.

Люди капха-типу, як правило, страждають надмірною вагою, затримкою рідини в організмі, запорами, загальною зябкостью. Рівень холестерину підвищений. Цьому типу властива повільність, грунтовність, флегматичність темпераменту.

Вата-тип теж чутливий до холоду. Це нервові, неспокійні астенічні люди, у яких часто буває здуття живота і слабкість травлення. До цього типу належать ранимі, чутливі суб'єкти, у яких часто бувають безсоння, тривоги, їм складно довго утримувати концентрацію на одному.

Основним методом аюрведической терапії є корекції дієти і додавання різних спецій в блюдо в залежності від того, до якого типу належить пацієнт. Цей метод безпечний і ефективний, ефект починає проявлятися через якийсь час після того, як людина стала дотримуватися рекомендованих комбінацій продуктів і спецій.

У традиційній китайській медицині вже кілька тисяч років тому було відомо, що гнів, печаль, інші сильні емоції, надмірна вага, важка їжа можуть призводити до порушення циркуляції енергії ци по меридіанах організму, що викликає гіпертонію і цілу плеяду інших розладів. Китайська і аюрведическая медицина не виносять підвищений кров'яний тиск в окреме захворювання, як на Заході.

Фахівці в китайській медицині застосовують акупунктуру, траволікування, а найчастіше їх комбінацію, що в руках справжнього майстра має прекрасний терапевтичний ефект. Особливо цінними продуктами при підвищеному артеріальному тиску китайські лікарі вважають звичайну ріпу, каштан, мед, селера, ягоди глоду.

Олександра Стрижевська

Коментарі

Написати коментар