ВІТАМИНІЗОВАНІ ЧАЇ, ДЖЕМИ, КАКАО, МЕД ТА ЗГУЩЕНКА В САШЕ

Біофлавоноїди - що ж це за речовини і в чому їх користь?

Опубліковано: 23.07.2021 Час читання: 3694

Біофлавоноїди іноді ще називають вітаміном С2, через їх тісному зв'язку і синергізму з аскорбіновою кислотою (вітаміном С).

Це дуже різноманітна група речовин: на сьогоднішній день їх описано вже близько 5000 видів. Біофлавоноїди сприяють всмоктуванню вітаміну С з просвіту кишечника, запобігають руйнуванню цього такого нестійкого вітаміну під дією оксидантів.

В цілому, біофлавоноїди благотворно впливають на безліч ланок: зміцнюють стінки капілярів, запобігають спонтанні кровотечі, покращують циркуляцію в самому серці, знижують артеріальний тиск, розслаблюють не тільки кровоносні судини, а й протоки травних залоз, є хорошими профілактичними засобами від атеросклерозу, різного роду алергій . Крім усього перерахованого, біофлавоноїди мають антиканцерогенними властивостями.

Флавоноїди можуть вироблятися тільки рослинами. У тваринних продуктах флавоноїди відсутні.

Унікально також те, що біофлавоноїди - це повністю безпечні речовини. Вони виділяються з потом і сечею, і їх надлишку досі жодного разу зафіксовано не було (а історія біофлавоноїдів налічує вже понад 80 років, після того як рутин був виділений з цедри лимона в 1936 році).

Природно, ці речовини зайняли свою нішу в спорті і медицині.

Самим відомими і добре вивченими биофлавоноидами є кверцетин, рутин, катехін і гіспередін. Відомо, що рутин сповільнює метаболізм ракових клітин, захищає організм від серцево-судинних захворювань. Також, явний дефіцит цього біофлавоноїду існує у людей, схильних до крововиливів, утворення гематом і синців, у них довго не зупиняється кровотеча навіть з невеликої ранки.

Крім того, вчені виявили, що ця речовина знижує ризик раку товстого кишечника, цукрового діабету, алергічних захворювань, уповільнює розвиток катаракти.

Продукти, багаті рутином: цитрусові, гречка, шкурка яблук.

Геспередин пригнічує звільнення гістаміну з базофілів, таким чином, впливаючи на ключовий момент розвитку алергічного відповіді організму. Для астматиків цей біофлавоноїд також дуже цінний через його протизапальної та антиоксидантної ефектів.

Продукти, багаті геспередин: переважно цірусовие.

Кверцетин, аналогічно геспередин, володіє антигістамінним ефектом, попереджаючи симптоми астми, помірно розріджує кров, зменшує запалення, м'яко стимулює імунну систему. Високий вміст цього біофлавоноїду в їжі значно знижує ризик інфаркту та інсульту. За своєю здатністю знижувати холестерин, кверцетин перевершує навіть вітамін Е, з яким він багато в чому схожий.

Продукти, що містять кверцетин: цибуля ріпчаста, зелений чай, червоне вино, темний виноград, звіробій.

Катехін, як і всі інші біофлавоноїди, є антиоксидантом. Крім того, він захищає і відновлює печінку після високих доз алкоголю і лікарських препаратів, нейтралізує кишкові токсини, які утворюються при запорах, процесах бродіння і гниття в кишечнику. Його здатність стабілізувати мембрани клітин теж є проявом протиалергічну дію.

Продукти, що містять катехін: білий і зелений чай, виноград, яблука, ягоди.

Як Ви могли помітити, всі біофлавоноїди мають приблизно Одинокова дією на весь організм. Тому, вчені дозволили собі об'єднати всю цю велику групу речовин під однією назвою: «вітамін Р». «Р» - це абревіатура англійсткого слова «permeability», перекладається як «міцність», вказуючи на яскраву здатність біофлавоноїдів зміцнювати стінки капілярів.

Особливо насичені цими речовинами чорна смородина, грейпфрут, вишня, гінгко, помідори, апельсини.

Природно, що потреба у флавоноїди істотно збільшується при ГРВІ. У цих випадках зазвичай показаний прийом препаратів рутина (добре відомий аскорутин часто приписується при гострих запаленнях).

Добова потреба здорової дорослої людини - 25-50 мг.

Які ж існують ознаки нестачі вітаміну Р (всіх біофлавоноїдів в цілому)?

До проявів такого дефіциту можна віднести схильність до спонтанних кровотеч, крововиливи в сітківку ока, болі в ногах при ходьбі, швидку стомлюваність, синюшного відтінку шкіри, вугри, випадання волосся; кровоточивість ясен під час чищення зубів і їжі.

При недостатньому споживанні вітаміну P капіляри стають дуже крихкими і проникними, внаслідок чого з'являються крововиливи в шкірі і слизових, особливо в місцях, схильних до тиску. Такі крововиливи зазвичай дрібні, точкові і називаються петехіями. Справа в тому, що вітамін Р блокує фермент, що руйнує гіалуронову кислоту, яка і зміцнює стінку капіляра. Але особливо сильно ці властивості вітамін P проявляються в присутності вітаміну С.

У медицині вітамін P застосовують при геморагічних діатезах, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, гіпертонічній хворобі, атеросклерозі, ревматизмі, при більшості запалень, і інших патологічних зістояння.

Жодне дослідження не показало токсичних ефектів біофлавоноїдів. Єдине, що виявилося: величезні дози біофлавоноїдів викликають діарею. Також не варто особливо зловживати продуктами, багатими на біофлавоноїди (в першу чергу чаї, чорний гіркий шоколад і цитрусові) вагітним жінкам.

На основі біофлавоноїдів створені багато популярних лікарські засоби.

Чи знаєте ви, що:

  • Рутина є головним компонентом таких препаратів, як аскорутин, венорутон, троксерутин, вобензим, флогензім. Вони показані при високій ламкості капілярів, травмах, набряках. Застосовується як місцево у вигляді мазей, так і всередину.
  • Діосмін-це дещо модифікований геспередин. Популярні препарати: детралекс, флебодіа. Призначаються при венозної недостатності нижніх кінцівок, різних травмах.
  • Кверцетін-відомий корвитин. Кверцетин часто використовується в фітнесі та включається в спортивне харчування. Недавнє дослідження показало, що кверцетин збільшує витрату енергії у мишей і підвищувати толерантність до фізичних навантажень. Це може говорити про те, що його можна використовувати в жиросжигающих комплексах, а також для підвищення витривалості.

Стрижевська Олександра


Коментарі

Написати коментар