Кофеїн. Принцип дії на організм.
Жоден напій так сильно не обумовлює сучасну цивілізацію як кава. Кавова культура все більше і більше рафинируется і поширюється. Кава став невід'ємною частиною життя більшості людей, вони, по суті, існують в теперішньому симбіозі з цим продуктом.
Але, як Ви здогадуєтеся, кава - далеко не нейтральний продукт, це - не вода, а, отже, потрібно знати, чим загрожує для нашого організму постійне вживання цього продукту.
Кавові ягоди містять кофеїн, жир, цукор, азотисті і ефірні речовини. Взагалі, в кавових зернах міститься більше 300 біологічно активних речовин. Основний інгредієнт кави, який в основному і генерує всі його типові ефекти- кофеїн. Кофеїн відноситься до стимуляторів центральної нервової системи. Він міститься в кавових зернах, чайному листі, шоколаді, його часто додають у всілякі газовані напої, і в такі поширені ліки як знеболюючі та жарознижувальні препарати, сечогінні, аспірин. Однак, 75% всього кофеїну надходить в організм сучасної середньостатистичної людини все таки разом з кавою.
Кофеїн діє на центральному рівні нервової системи, блокуючи аденозин, спеціальний нейромедіатор, який відповідає за розслаблення в тілі. В результаті такого блокування посилюються ефекти надниркових гормонів (адреналіну і норадреналіну), які володіють усіма спектрами симпатичних ефектів. Тобто, після блокування аденозину, буде збільшуватися частота серцевих скорочень, зіниці розширюються, м'язи у всьому тілі тонизируются, рівень глюкози підвищується, приходить відчуття зібраності і бадьорості - людина повністю відчуває «кайф» від випитої чашки справжньої кави. Він готовий до бою і розумовій роботі. Хоча неправда, це ще не «кайф». А справжній кайф від високоякісної кави виходить завдяки ефектам кофеїну на нейромедіатор дофамін. Дофамін, діючи на старі зони головного мозку (лімбічна система) викликає відчуття насолоди. В основному, залежність від кави пов'язана з цим впливом кофеїну на дофамін. Так формується психологічна залежність, яка дуже виражена у кави.
Починаючи з 17 століття, після того як кава з'явилася в Європі, його широко використовували в медицині при подагрі, кольках, отруєннях, лихоманки і дисменорея. У 20 столітті було отримано синтетичний кофеїн.
Як вже було сказано вище, кава це не нейтральний продукт. Його правильно взагалі називати лікарським засобом, так як доза визначає ефекти, а безпечний коридор денної норми можна легко порушити, що відразу ж матиме наслідки. Великі дози кави викликають отруєння: виникає збудження, галюцинації, тремтіння, задишка, головний біль порушення мови, підвищується температура тіла. Потім настає аритмія, блювота, пронос, розширення зіниць, колапс. Чутливість до кави коливається від вживання 40 чашок в день до непереносимості навіть запаху кави.
Кофеїн в спорті
Вивчалися та інші властивості кофеїну, крім його психологічних і фізіологічних ефектів. Наприклад, їм дуже зацікавилися в спорті. Доведено, що вживання кофеїну перед навантаженням значно підвищує витривалість в аеробному режимі середньої інтенсивності. В іншому дослідженні вивчалися конкретно ефекти кофеїну на виступ бігунів-стаєр і плавців на довгі дистанції. Скрізь виступу були більш успішними.
Незважаючи на вплив на витривалість, кофеїн не впливає на максимальну м'язову силу, що було доведено в ряді інших експериментів.
Це все не могло не спричинити якоїсь реакції з боку Міжнародного Олімпійського Комітету. В результаті все численні дослідження кофеїну в спорті були ретельно проаналізовані, і цей продукт зараз відноситься до допінгових засобів, що цілком природно. Однак, спортсмен дискваліфікується тільки якщо концентрація кофеїну в сечі перевищує 12мг / дл. Але не думайте, що спортсмени позбавлені такої радості життя як кава: щоб досягти такої концентрації кофеїну в сечі, треба випити за 30 хвилин 4-7 чашок кави (600-800мг). Тому балувати себе цим чудовим напоєм їм не забороняється, до певної межі.
Кава ДО тренування?
В ході чергового дослідження було створено 4 групи спортсменів, які брали до тренування відповідно:
- плацебо;
- кофеіновие капсули;
- кава без кофеїну;
- звичайний кави.
Результати виявилися дуже цікавими: різниці в виступі не було ні в одній з груп, крім групи, яка приймала кофеїнові капсули (з великою концентрацією кофеїну). У цій групі витривалість зросла в десять разів! Вчені вважають, що причина відсутності належного ефекту просто від кави криється в самому напої: кофеїн з кави погано і повільно всмоктується! Зрештою, його просто мало після всіх видів обробки, які проходять кавові зерна: жарка, екстракція і т.д. Висновки були зроблені наступні: якщо ефекти кофеїну бажані, то приймати його доцільно в готовому вигляді (у формі спеціальних капсул), інакше може знадобитися занадто багато чашок кави.
Кава і креатін
Хоча і доведено, що кофеїн підвищує витривалість при навантаженнях, однак він знаходиться в кілька антагоністичних відносинах з креатином, популярної харчовою добавкою в спорті. В одному дослідженні було показано, що після ін'єкції кофеїну перед навантаженням були зведені нанівець всі ефекти від прийому креатину під час цієї високоінтенсивної навантаження. Тому якщо людина вживає креатин, йому варто утриматися від кави і всіх кофеїн-містять продуктів, для того, щоб ефекти креатину НЕ нівелювалися.
Зворотний бік чудо-продукту
Незважаючи на всі позитивні моменти від прийому кофеїну в фізіологічному і психологічному сенсі, у цієї речовини є і зворотна сторона, про яку треба завжди знати, незалежно від того чи приймаєте кофеїн спеціально для підвищення витривалості або Ви є просто кавовим гурманом.
Кофеїн стимулює нервову систему і, отже, може викликати занепокоєння, головний біль, дратівливість, порушення сну. Кофеїн сприяє також посиленню роботи серця і почастішання пульсу. Крім того, організм з часом вимагає все більше і більше кофеїну для досягнення приємного відчуття бадьорості і тонусу. Тому виходить наступна ситуація: розумова бадьорість не настає вже від пари чашок кави, а інші сімпатергіческой ефекти на інші органи і тканини присутні. В результаті, організм весь день знаходиться в стані «бойової готовності» і гормонального сплеску (стимуляція наднирників), на тлі загальної сонливості, що не є здоровою ситуацією в принципі.
Кофеїн-сечогінний засіб. Він викликає втрату рідини і веде до дегідратації. Це обов'язково треба враховувати, особливо якщо тренування проходять в дуже теплому приміщенні, де людина інтенсивно потіє. Адже таким чином відбувається сильне згущення крові, а це - додаткове навантаження на серце і високий ризик утворення тромбів.
Найістотніше свій ефект кофеїн чинить на схему сну. Справа в тому, що період напіввиведення кофеїну з організму становить 6 годин. Тому вважаємо далі: якщо випити велику чашку доброї кави, яка містить близько 200 мг кофеїну о 16:00, о 22:00 в організмі все одно залишиться 100 мг кофеїну. До чотирьох годин ранку в організмі досі буде 50 мг цієї речовини в крові. Навіть якщо ви в змозі спати з таким вмістом кофеїну в організмі, про глибокому якісному сні тут не може бути й мови. Таким чином, денний кави, не кажучи вже про вечірню порції, сильно впливає на сон, хоча з першого погляду це не помітно, так як спочатку страждає тільки глибина сну. В результаті людина на наступний день відчуває виражену сонливість і прагне боротися з нею за допомогою більшої кількості кави. Коло замикається, і людина попався в головну пастку підступності кофеїну.
Кофеїн сьогодні залишається одним з кращих стимуляторів мозкової діяльності, хоча описані і парадоксальні реакції у вигляді сонливості і загального отупіння. Також вважається, що кофеїн може викликати захворювання шлунка і кишечника, погіршує зір, сприяє зростанню пухлин (кофеїн-містять продукти завжди виключає при онкологічних захворюваннях). Кавова пил може викликати алергічну реакцію.
Висновки напрошуються неоднозначні. Хоча кофеїн і має очевидні вигоди в плані спорту, з ним пов'язані і певні ризики. Особливо ці ризики актуалізуються при надмірному вживанні кави. Так, помічено, що помірне вживання кави (1-2 чашки в день) не робить негативного ефекту на здоров'я людини. Тому і в цьому випадку працює головний секрет здоров'я і довголіття: «Помірність у всьому!».
Поняття про первинному і вторинному дії кави.
У цього продукту є первинне і вторинне дію. Первинне дію, яке тримається протягом декількох годин після прийому кави, прямо протилежно його вторинному дії або того стану, в якому воно залишає тіло, як тільки його перша дія пройшло. Чим різкіше були перші, тим помітніше і неприємніше буває останнім. Виникає отупіння, сонливість, тривожність, загальна слабкість, деяке послаблення стільця, яке у багатьох спостерігається на первинному дії, змінюється запором. До речі, саме запори є суттєвою проблемою у любителів кави, так як на первинному дії кишечник стимулюється, сприяючи стільця, а на вторинному дії наростають ефекти медиаторного виснаження кишечника, виникає стійкий запор.
Кава найбільш згубно діє на дітей, вагітних жінок, і людей, які ведуть сидячий спосіб життя в закритому приміщенні (всі офісні службовці). До слова, негативні ефекти кави пом'якшує активна фізична діяльність на свіжому повітрі.
Позитивні ефекти від вживання кофеїну.
Отже, як кофеін- це стимулятор нервової системи. Він збільшує витривалість і алертність, дарує бадьорість і гарний настрій. Крім того, кава і чай багаті антиоксидантами, які корисні для здоров'я серцево-судинної системи.
Негативні ефекти від вживання кофеїну:
До кофеїну виникає звикання, в результаті чого требується все більше і більше кофеїну для досягнення бажаних ефектів. У тих кавоманів, які вживають каву в надмірній кількості, може виникати дуже жорстокий синдром відміни, який проявляється сильним головним болем і слабкістю. Великі дози кофеїну ведуть до порушень сну (поверховість сну, безсоння), неспокою і дратівливості, гастродуоденітів, надлишкової продукції сечі (дегідратація), серцебиття і аритмій. У чутливих осіб кофеїн здатний істотно підвищувати цифри артеріального тиску.
Скільки можна пити каву?
Для «безпечного кавування» рекомендована денна доза становить 500 мг (2-3 чашки в день), ще менше кави варто пити вагітним, людям із серцевими захворюваннями і гіпертонією. Слід знати, що середня чашка розчинної кави містить 80-100мг кофеїну. Чим міцніше кави, тим вище в ньому вміст кофеїну. Чай, як правило, містить дещо менше кофеїну, ніж 80 мг / чашка.
Стрижевська Олександра