ВІТАМИНІЗОВАНІ ЧАЇ, ДЖЕМИ, КАКАО, МЕД ТА ЗГУЩЕНКА В САШЕ

Функціональне харчування, введення

Функціональне харчування, введення

Опубліковано: 12.07.2021 Час читання: 1141

У 1989 році термін «функціональне харчування» ввели в ужиток дієтологи Японії, описавши комплекс продуктів харчування, щоденне вживання яких сприяє профілактиці ряду захворювань.

Згідно з офіційним визначенням Інституту харчування РАМН функціональна їжа - це та їжа, яка виконує не тільки енергетичну функцію, забезпечуючи нас енергією і доставляючи пластичний матеріал для будови тіла, але і забезпечує поліпшення нашого здоров'я і самопочуття, знижує ризик тих чи інших захворювань.

Функціональні продукти харчування істотно впливають на одну або кілька функцій організму або його окремих органів і систем, наприклад, підтримання імунітету, нормалізація обміну речовин і як наслідок боротьба з ожирінням і відновлення ваги, запобігання багатьох хронічних захворювань, відновлення працездатності організму людини і в підсумку - збереження його здоров'я.

Пару століть назад середньостатистичний сільський житель або робочий (більше 80% всього населення), займався інтенсивним фізичному працею і щодня витрачав і споживав близько 5000 кілокалорій. Основна частина його раціону складалася з злакових, овочів, фруктів, насіння та ін.

Сьогоднішній міський житель, а це також 80% населення країни, витрачає не більше 2500 кілокалорій. Таким чином, енерговитрати знизилися в 2 рази. І корисність їжі для організму знизилася. Виходить, що якщо сучасна людина буде з'їдати стільки ж, скільки його предки, то це призведе до збільшення маси тіла, ризику розвитку ожиріння, цукрового діабету, гіпертонії, атеросклерозу і багатьох інших захворювань. Якщо ж людина почне вживати їжу відповідно до своїх енерговитрат (це "золоте правило" обміну речовин: скільки енергії прийшло - стільки має і витратитися) - все, здавалося б, повинно бути в порядку. Але при цьому він не буде отримувати безліч важливих компонентів їжі - мікронутрієнтів (вітаміни, мінеральні речовини, харчові волокна, поліненасичені жирні кислоти та ін.), Потреба в яких закладена в нас еволюційно. Що неминуче призведе до зниження захисних властивостей організму, хронічних захворювань, зниження якості життя (синдром хронічної втоми), підвищенню ризику розвитку ГРЗ та інших захворювань.

До відома: У 2004 році в Росії видані Методичні рекомендації, в яких наведені затверджені Головним санітарним лікарем РФ рекомендовані величини адекватного споживання харчових і біологічно активних речовин (вітаміни, макро- і мікроелементи, антиоксиданти, біофлавоноїди, індол, органічні кислоти, полісахариди та інші) - загалом понад 200 найменувань [MР 2.3.1.1915-04]. Ці речовини надходять до нас тільки з їжею. Сьогодні ми з Вами отримуємо їх в недостатній кількості.

Як же заповнити дефіцит нутрієнтів в раціоні?

  • Шлях перший - застосування БАД (біологічно активні добавки). Біологічно активні добавки до їжі - композиції природних або ідентичних природним біологічно активних речовин, призначені для вживання одночасно з їжею. Часто і форма їх випуску має вигляд лікарських форм (таблетки, капсули). За допомогою БАД можна відносно швидко ліквідувати дефіцити тих чи інших речовин в організмі. Але постійно їх застосовувати не можна і рекомендувати їх повинен фахівець - адже це лише добавка до харчування.
  • Шлях другий - використання спеціалізованих продуктів харчування. У поняття «спеціалізовані продукти харчування» входить кілька складових. Це спеціально підібрані продукти і раціони для харчування різних категорій і груп людей (спортсмени, діти, вагітні та ін.). Спеціалізовані продукти харчування можуть бути у вигляді традиційних харчових продуктів, що володіють високою біологічною активністю (наприклад, м'ясо деяких видів морських риб) або у вигляді збалансованих сумішей (коктейлів). Ці продукти не випадково часто плутають з функціональними продуктами харчування. До спеціалізованих продуктів можуть ставитися звичні нам продукти харчування - хліб, молоко, кисломолочні продукти, штучно збагачені вітамінно-мінеральними преміксами (спеціально розроблені суміші вітамінів і мінеральних речовин). Спеціалізовані продукти харчування також повинен рекомендувати фахівець.
  • Шлях третій (з моєї точки зору - обов'язковий) - застосовувати систему функціонального харчування. Функціональні продукти харчування є традиційні харчові форми, вони не можуть бути у вигляді таблеток, пігулок. Основний їх відмінною рисою є можливість (легкість) самостійного вибору людиною і можливістю тривалого постійного застосування. Це натуральні природні продукти з високою біологічною активністю. До таких продуктів, наприклад, відноситься брокколі зі своїми антиканцерогенними властивостями, мед, продукти, що містять клітковину (мюслі, висівки, крупи, сирі овочі і фрукти), а також рибу і морепродукти.
Першим продуктом функціонального призначення, цілеспрямовано розробленим для збереження і відновлення здоров'я людини, був лактомістких кисломолочний продукт, вищедшій на ринок Японії ще в 1955 році під гаслом «Хороша мікрофлора кишечника забезпечує здоровий організм».


Важливий принцип використання функціонального харчування - для досягнення максимальної ефективності прийом функціональних продуктів повинен бути тривалим і регулярним. До речі, багато лікарі-дієтологи вважають, що без правильного харчування ефективність БАД значно знижується.

 * Стаття підготовлена за матеріалами наукової ради з медичних проблем харчування Інституту харчування РАМН.
© Красавцева Наталія project-positive.ru

Коментарі

Написати коментар